Przetwory owocowe - konfitury i dżemy

Czy warto robić dżemy czy konfitury, kiedy sklepowe półki aż się od nich uginają? Odpowiedź może być tylko twierdząca, a to z kilku powodów.

Czy warto robić dżemy czy konfitury, kiedy sklepowe półki aż się od nich uginają? Odpowiedź może być tylko twierdząca, a to z kilku powodów.
fot. pilipphoto/Shutterstock

Okres letni i wczesnojesienny to zawsze pora zbierania owoców i warzyw, które owocują właśnie w ciepłych miesiącach. Czy warto jednak robić dżemy czy konfitury, kiedy sklepowe półki aż się od nich uginają? Odpowiedź może być tylko twierdząca, a to z kilku powodów. Pierwszym z nich jest to, że zrobione przez nas przeciery owocowe czy warzywne zawsze będą miały inny smak, niż te kupione w sklepie. Do tradycyjnego sposobu wyroby dżemów nie trzeba dodawać składników, które na przykład ulepszają smak. Takie zabiegi są niepotrzebne, gdyż domowy sposób wyrobu dżemu jest naturalny. Dżemy najczęściej przechowujemy w spiżarniach lub piwnicach, gdzie słoiki mają odpowiednią temperaturę, a co za tym idzie, ich zawartość nie psuje się. Warto jednak korzystać z udogodnień, jakie zaproponowały nam firmy cukiernicze. Niezwykle popularny cukier żelujący oszczędza nie tylko czas, ale i pieniądze. Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepsze wyroby są te, które zrobimy sami, a więc warto zrobić – nawet niewielką ilość słoików – by móc się cieszyć smakiem owoców w miesiącach zimowych.