Przyczyny i skutki nadwagi

Trzeba powiedzieć sobie jasno otyłość to poważna choroba, którą niewątpliwie trzeba leczyć jak najszybciej. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko kobiet ale także mężczyzn i dzieci.

Trzeba powiedzieć sobie jasno otyłość to poważna choroba, którą niewątpliwie trzeba leczyć jak najszybciej. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko kobiet ale także mężczyzn i dzieci.
Creativa Images, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Trzeba powiedzieć sobie jasno otyłość to poważna choroba, którą niewątpliwie trzeba leczyć jak najszybciej. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko kobiet ale także mężczyzn i dzieci. Od prawidłowej wagi zależy nasze zdrowie i kondycja, więc warto poszukać przyczyn naszej nadwagi. Głównym powodem takiego stanu jest po prostu brak ruchu. Każdego dnia nadmiernie korzystamy z samochodu, a wolny czas spędzamy niestety przed telewizorem. Nie korzystamy z uroków świeżego powietrza, z dnia na dzień stajemy się coraz wygodniejsi. Wykorzystujemy postęp cywilizacji i zamiast iść spacerkiem chociażby do sklepu zakupy robimy np przez internet. Brak ruchu powoduje, że nie spalamy dostarczanych naszemu organizmowi kalorii.

Jemy za dużo w stosunku do potrzeb energetycznych naszego organizmu, zmniejszanych wskutek braku aktywności fizycznej. Popełniamy coraz więcej błędów w żywieniu, a co za tym idzie lekceważymy zdrowe odżywianie. Jemy nieregularnie, w biegu, między zajęciami, często na stojąco. Są to przeważnie potrawy mało wartościowe, a jedyne czego maja dużo to kalorii. Trudno się dziwić gdy w skład naszego jadłospisu wchodzą głównie frytki, chipsy, pizza, hamburgery, słodycze, słodkie soki itp. Nadmiernie poprawiamy sobie nastrój czekoladkami, słonymi paluszkami i innymi niezdrowymi przekąskami. Niestety wszystkie te niezdrowe nawyki wpływają negatywnie na naszą sylwetkę. Słodkości poprawiają humor ale jednocześnie stwarzają zagrożenie dla zdrowia. Również mężczyźni coraz częściej mają zaokrąglony brzuszek, a to za sprawą wypijanego przez nich dużej ilości piwa i innego procentowych trunków. Należy pamiętać, że alkohol to prawdziwa bomba kalorii. Skutki otyłości są ogromne. Prowadzi ona przede wszystkim do nadciśnienia, podwyższonego poziomu cholesterolu, co w rezultacie sprzyja rozwojowi miażdżycy, a w konsekwencji przyczynia się do zawałów serca. Wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do rozwoju cukrzycy. Poza tym nadwaga obciąża kręgosłup i stawy (biodra, kolana, stopy). Strata 10 kg przedłuża życie o kilka lat, dlatego już od dziś zacznijmy liczyć kalorie.