Przyprawy w kuchni indyjskiej

Kuchnia indyjska słynie nie tylko z ciekawych potraw, ale również i z mnogości wykorzystywanych w niej przypraw.

Kuchnia indyjska słynie nie tylko z ciekawych potraw, ale również i z mnogości wykorzystywanych w niej przypraw.
fot. rayjunk/Shutterstock

Półwysep indyjski znany jest z ogromnego zróżnicowania kulturowego jak i geograficznego – na poszczególnych jego terenach możemy spotkać się z zupełnie odmiennymi od siebie warunkami klimatycznymi, co naturalnie pozwoliło na wykształcenie się w Indiach naprawdę ciekawej oraz niezwykle bogatej kultury. Doskonale jest to widoczne chociażby w kuchni indyjskiej która stanowi prawdziwą gratkę dla wszystkich miłośników kulinariów, bowiem swoim bogactwem jest ona w stanie zachwycić nawet najbardziej wybredne osoby. Jak najbardziej warto nieco się nią zainteresować, bowiem zawsze znajdziemy w niej coś rzeczywiście fascynującego.

Co ciekawe, kuchnia indyjska praktycznie jak żadna inna na świecie słynie nie tylko z ciekawych potraw, ale również i z mnogości wykorzystywanych w niej przypraw – zdaniem wielu ludzi to właśnie one stanowią prawdziwe bogactwo sztuki kulinarnej tego regionu. Zresztą, nawet w naszej części świata były one cenione już przed całymi wiekami, a europejscy kupcy przemierzali tysiące kilometrów tylko po to, by sprowadzić z Indii te najpopularniejsze przyprawy takie jak cynamon czy gałka muszkatołowa. W kuchni indyjskiej przyprawy dzielą się przede wszystkim na kilka podstawowych grup. Do pierwszej z nich należą przyprawy korzenne, czyli korzenie, pnącza lub nasiona roślin przyrządzane na różne sposoby, przede wszystkim mielone lub suszone. Kolejną grupę stanowią najróżniejsze zioła, które cieszą się w kuchni indyjskiej ogromną popularnością, co również wynika między innymi z bogactwa naturalnego tego regionu. W formie przypraw wykorzystywane są tutaj również najróżniejsze warzywa, począwszy od czosnku czy cebuli aż po takie, które występują wyłącznie w tej części świata. Istotną rolę odgrywają tutaj także tak zwane masala, czyli tworzone przez kucharzy mieszanki przypraw – doskonałym przykładem jest tutaj słynne curry, będące typowo indyjskim daniem. Z kuchni indyjskiej pochodzi zatem całe mnóstwo przypraw które cieszą się sporą popularnością również i w Europie, takich jak słynna indyjska asafetyda, w Polsce znana między innymi jako czarcie łajno.

Ogromne zróżnicowane środowiska naturalnego na terenie Półwyspu Indyjskiego sprawiło, że kuchnia tego regionu jest naprawdę bogata. Same tylko przyprawy stanowią tutaj tak obszerny temat, że trudno byłoby poznać je wszystkie w krótkim czasie, niemniej jednak warto po prostu zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo wiele z takich dodatków z których sami korzystamy na co dzień pochodzi właśnie z tego regionu.