Sałatki warzywne i owocowe - szybki i zdrowy posiłek dla każdego

Sałatki, to prawdziwy prozdrowotny majstersztyk, który jest dla naszego wyczerpanego organizmu niczym najlepsza oręż

Sałatki, to prawdziwy prozdrowotny majstersztyk, który jest dla naszego wyczerpanego organizmu niczym najlepsza oręż
fot. Nitr/Shutterstock

Są lekkie, wyrafinowane w smaku i mają dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie — sałatki, to prawdziwy prozdrowotny majstersztyk, który jest dla naszego wyczerpanego organizmu niczym najlepsza oręż. Praktycznie każdy może znaleźć swoją kompozycję warzyw i owoców, która spełni jego kulinarne oczekiwania.

Zamień leki na sałatki

Dla wielu osób zdrowy posiłek niesłusznie kojarzy się z mało smacznym jedzeniem bez wyrazu. W końcu wszelkiego rodzaju diety lekkostrawne nie zawsze były tymi, które nas porywały — wprost przeciwnie, kojarzyły się z mdłym jedzeniem przedszkolno-szpitalnym. Błędne postrzeganie zdrowego jedzenia powoduje, że w ogóle zapominamy o takich smakołykach jak sałatki owocowe, które wybornie smakują i zastępują słodycze.

Skupmy się jednak na nieco innym aspekcie, związanym z naszym stylem życia. Zdajemy sobie sprawę, że nasz organizm potrzebuje witamin i minerałów. Z drugiej jednak strony bieg naszej codzienności powoduje, że zapominamy o dobrze zbilansowanej diecie, a zamiast niej fundujemy sobie katastrofę w postaci mocno przetworzonego jedzenia i garści suplementów diety. Tymczasem sałatki warzywne są nie tylko wyśmienite, ale także bogate we wszystkie konieczne składniki odżywcze. Szybkie ich przygotowanie to kolejny atut, który powinien przemawiać za tym, by pigułki i tabletki zamienić właśnie na porcję warzyw. Jeśli nie przepadamy za dobrodziejstwami ogródka, możemy sięgnąć do serca sadu i przygotować rozmaite sałatki owocowe. Idealnie, jeśli dwa tradycyjne posiłki zamienimy na sałatki warzywne lub sałatki owocowe.

Sałatkowy festiwal

Doskonale wiemy, że powinniśmy jeść pięć porcji warzyw i owoców dziennie. Wielu osobom trudno to sobie w ogóle wyobrazić, ale w istocie możemy zaspokoić głód naszego organizmu, wybierając zdrowy posiłek w postaci sałatek. Zamiast ciężkiego deseru możemy wyczarować wspaniałą sałatkę owocową, która może być niebiańsko słodka (połączmy brzoskwinię, ananas i gruszkę), albo diabelsko kusząca (dodajmy odrobinę chilli) - wybór zależy wyłącznie od naszych kubków smakowych. Podobnie z wieczorną kolacją, czy drugim śniadaniem. Tutaj lekkości dodadzą nam sałatki warzywne, które możemy komponować na wiele różnych sposobów. Bazą może być miks sałat w połączeniu z innymi warzywami.

Nieco zabawne powiedzenie, które każdy z nas zna od dziecka, mówi, że kto je sałatki, jest piękny i gładki — sporo w tym prawdy i autentyczności. Dajmy się skusić na warzywno — owocowy zdrowy posiłek, który doda nam wigoru, zdrowia i urody.