Sekrety kulinarne Wietnamu

Z czego słynie kuchnia Wietnamu i jakie są jej flagowe dania? Szczegóły możesz poznać w naszym artykule.

Z czego słynie kuchnia Wietnamu i jakie są jej flagowe dania? Szczegóły możesz poznać w naszym artykule.

Nie każdy zna Wietnam od strony kulinarnej. A warto odwiedzić ten piękny kraj choćby po to, by skosztować tamtejszych przysmaków. Z czego słynie kuchnia Wietnamu i jakie są jej flagowe dania? Szczegóły możesz poznać w naszym artykule.

Co jadają Wietnamczycy?

Jak każdy naród, Wietnamczycy mają również swoje charakterystyczne upodobania kulinarne. Po części są one wspólne z ich sąsiadami azjatyckimi, po części wynikają z kultury i historii kraju. Z kuchnią chińską i innymi w tym regionie łączy Wietnamczyków zamiłowanie do ryżu, który jest tu chętnie spożywany niezależnie od pory dnia. Kolejnym ulubionym daniem są makarony w wielu odmianach – makaron sojowy, ryżowy czy fasolowy. Do dań tych podawane są surówki i sałatki z dodatkiem aromatycznych ziół. Na tamtejszych stołach często pojawiają się takie warzywa, jak sałata, ogórek, marchewka, seler oraz m.in. kolendra, trawa cytrynowa i wietnamska mięta. Jeśli chodzi o mięso, Wietnamczycy preferują nie tylko drób, wołowinę i wieprzowinę, ale również ryby i owoce morza. Zarówno mięso, jak i warzywa są najchętniej gotowane i duszone na parze, warzywa czasem też krótko się smaży. Kuchnię wietnamską wyróżnia również bogactwo zup i wywarów oraz zastępowanie sosu sojowego sosem rybnym. Warto również wspomnieć o wpływie francuskich kolonizatorów widocznym m.in. w postaci kiełbasek, bagietek, pomidorów, kawy i orzeszków arachidowych. I poza wszystkim, jak zauważa specjalista z biura podróży Kiribati Club organizującego wycieczki w egzotyczne zakątki świata, różne regiony kraju mogą się różnić tradycjami kulinarnymi.

Standardowe dania Wietnamu

O sajgonkach słyszał chyba każdy – a co z innymi daniami wietnamskimi, być może mniej znanymi w Polsce? Bún bo hu? to pikantna potrawa z dodatkiem mięsa i makaronu ryżowego, pod egzotyczną nazwą cao l?u kryje się makaron jajeczny z kawałkami mięsa. Z kolei bánh chung to tradycyjny placek noworoczny z kleistym ryżem, a Ph? - tamtejszy rosół z makaronem. Czego jeszcze warto spróbować będąc w Wietnamie? Naleśników Banh Xeo z mąki ryżowej z rożnymi rodzajami farszu i pierogów, w które obfituje tamtejsza kuchnia. A do posiłku lub po nim polecamy tradycyjną jaśminową herbatę, miejscową mocną kawę ca phe serwowaną z cukrem i mleczkiem skondensowanym lub sok z trzciny cukrowej.