Skarby kuchni greckiej

Kuchnia grecka jest bardzo bogata i ciekawa, ale zarówno w naszym kraju jak i na świecie panuje na jej temat wiele nieprawdziwych mitów.

Kuchnia grecka jest bardzo bogata i ciekawa, ale zarówno w naszym kraju jak i na świecie panuje na jej temat wiele nieprawdziwych mitów.
fot. Africa Studio/Shutterstock

Kultura grecka z pewnością jest bardzo bogata – w końcu rozwija się ona od całych tysiącleci, a ze względu na geograficzne umiejscowienie tego kraju istotny wpływ miało na nią całe mnóstwo innych narodów żyjących w tej części świata przez całe wieki, takich jak Turcy, Arabowie czy niektóre narody słowiańskie. Jest to doskonale widoczne w samej tylko sztuce kulinarnej tego państwa, w której znajdziemy obecnie całe mnóstwo skarbów nierzadko ściśle związanych z innymi regionami. W chwili obecnej jest to jedna z najpopularniejszych oraz najbardziej charakterystycznych kuchni na świecie, którą zdecydowanie warto zainteresować się nieco bliżej.

W Polsce znamy wiele różnych dań które na pierwszy rzut oka związane są z Grecją, które w rzeczywistości nie mają zbyt wiele wspólnego z tym krajem – doskonałym przykładem jest tutaj słynna ryba po grecku, która jednak jest zupełnie nieznana w samej Grecji. Ciekawym przykładem jest tutaj także sałatka grecka, która co prawda występuje w kuchni greckiej ale w nieco innej formie. W kraju tym jest ona znana pod nazwą choriatiki i składa się głównie z warzyw takich jak cebula, pomidory oraz papryka z dodatkiem składników takich jak przede wszystkim oliwa oraz słynny ser feta – w Polsce podawana jest ona na bazie kapusty pekińskiej oraz majonezu, przez co znacznie różni się od oryginału. Choriatiki cieszy się w Grecji ogromną popularnością, i pomimo swojej prostoty często podawana jest jako dodatek do wielu innych dań. Kolejną bardzo słynną grecką potrawą jest gyros, często mylony z kebabem – w rzeczywistości jednak pomiędzy tymi daniami istnieje wiele różnic, choć w obu przypadkach często zaliczane są one do grona fast foodów. Gyros to przede wszystkim mięso opiekane na obracającym się rożnie, zazwyczaj owijane w specjalne ciasto i podawane z najróżniejszymi dodatkami – począwszy od frytek aż po sosy, a w samej Grecji często stanowi ono również dodatek do wspomnianej już choriatiki. Innym bardzo popularnym greckim daniem jest musaka, potrawa składająca się z zapiekanego bakłażana oraz mięsa mielonego, która w Grecji należy do zdecydowanie najczęściej spożywanych produktów.

Kuchnia grecka jest zatem bardzo bogata i ciekawa, ale zarówno w naszym kraju jak i na świecie panuje na jej temat wiele nieprawdziwych mitów. Niemniej jednak jej ogromne zróżnicowanie sprawia, że zdecydowanie warto nieco się nią zainteresować i poznać jak najwięcej jej skarbów, bowiem podobnie jak w przypadku sztuki kulinarnej praktycznie każdego kraju na świecie, również i tutaj oprócz tych najbardziej znanych i charakterystycznych potraw możemy znaleźć całe mnóstwo prawdziwych skarbów.