Soki wyciskane warzywne i owocowe na co dzień

Zdecydowanie najzdrowszym rozwiązaniem jest wyciskanie świeżego soku w domu.

Zdecydowanie najzdrowszym rozwiązaniem jest wyciskanie świeżego soku w domu.
fot. Valentyn Volkov/Shutterstock

Soki wyciskane na świeżo w warunkach domowych tak naprawdę nie mają sobie równych i są znacznie zdrowsze od tych, które możemy kupić w sklepie. Nawet jeśli wybieramy dobre produkty bez dodatku cukru czy konserwantów to musimy pamiętać, że aby sok można było przechowywać dłużej, konieczne jest poddanie go procesowi pasteryzacji, a więc gotowania, podczas którego zarówno warzywa jak i owoce tracą wiele witamin i wartości odżywczych. Dlatego też zdecydowanie najzdrowszym rozwiązaniem jest wyciskanie świeżego soku w domu.

Picie soków to kwintesencja zdrowia

Zdecydowanie łatwiej jest wycisnąć sok z kilku kilogramów warzyw i owoców i go wypić niż zamiast tego zjeść te wszystkie owoce i warzywa w postaci surowej i nieprzetworzonej. Jeśli więc zależy nam głównie na witaminach i odpowiednim odżywianiu - picie soków jest bardzo efektywnym sposobem dostarczania organizmowi witamin. A ponieważ owoce i warzywa to zdrowie - możemy je w różny sposób łączyć ze sobą tak, aby uzyskać ciekawy smak, ale i po to, aby dbać o różnorodność. Z łatwością znajdziemy przepisy na soki dodające energii, na te wspomagające naszą dietę, ale i na te lecznicze, które będą potrafiły chociażby wspomóc pracę naszego układu trawiennego. Wiele osób mówi nawet o czymś, co nazywane jest sokoterapią - dzięki piciu soków możemy schudnąć, poprawić swój wygląd, ale i oczyścić swój organizm z toksyn.

Jaki sok możemy uzyskać używając wyciskarki?

Ogromną zaletą wyciskarki do soków jest to, że w efekcie uzyskujemy naprawdę bardzo gęsty sok, w którym niejednokrotnie możemy znaleźć drobinki warzyw i owoców. Soki wyciskane można też przechowywać dłużej niż te, które otrzymamy dzięki zastosowaniu sokowirówki. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby regularnie pić soki wyciskane - z pewnością powinniśmy zainwestować w wyciskarkę wysokiej jakości. Tani sprzęt będzie nie tylko pracował długo, ale i jego efektywność będzie bardzo niska.

Jak łączyć różne owoce i warzywa i owoce w jeden sok?

Czasem niektóre połączenia mogą się nam wydać bardzo niestandardowe, a nawet dziwne. Tymczasem możemy być naprawdę bardzo zaskoczeni tym, jaki smak uda się nam uzyskać. Dodatkowo podczas eksperymentów przy wyciskarce nie powinniśmy także zapominać o przyprawach i ziołach, które dodadzą aromatu finalnemu produktowi. Na przykład dodatek w postaci rozmarynu, tymianku, szałwii czy melisy pomoże złagodzić stres i się zrelaksować. Kurkuma będzie odpowiednia do soków, których nadrzędnym celem jest pobudzenie do działania, natomiast świeży imbir pomoże na gardło, ale i na żołądek. O ile znacznie chętniej przy wyciskarce sięgamy po owoce i to te słodkie - nie bójmy się czasem wrzucić odrobiny selera, pora, szpinaku czy też kwaśnej cytryny. Tak naprawdę taki dodatek może całości dodać charakteru, czymś nas zaskoczyć, a na pewno gratisowe warzywo urozmaici sok oraz wzbogaci całość o tak ważne i pożądane witaminy. Pijmy więc soki na zdrowie i próbujmy coraz to nowych kombinacji - jeśli wejdzie nam to w nawyk na pewno poczujemy w naszym życiu zmianę na lepsze.