Specjały kuchni rosyjskiej

Kuchnia rosyjska od dawna jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Ze względu na położenie kraju, a także kulturę jest bogata i różnorodna.

Kuchnia rosyjska od dawna jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Ze względu na położenie kraju, a także kulturę jest bogata i różnorodna.
fot. Lisa A/Shutterstock

Kuchnia rosyjska od dawna jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Ze względu na położenie kraju, a także kulturę jest bogata i różnorodna. Składnikami dominującymi są ryby, drób, dziczyzna, grzyby, owoce leśne oraz miód. Dania sporządza się również z takich surowców jak kasze, warzywa (np. kapustę, ziemniaki), jaja, mąki, mleka i wielu innych. Południe Rosji obfituje w żyto, pszenicę, jęczmień, oraz proso co jest główną przyczyną powstania tam wielu gatunków pieczywa, kwasu chlebowego, piwa a także wódki. Rosyjska kuchnia znana jest na całym świecie z kawioru oraz wędzonego łososia. Potrawy przyprawia się krajowymi i importowanymi przyprawami do których należą: majeranek,cebula, chrzan, cynamon, anyż, gorczyca, koper, gałka muszkatołowa, estragon, kminek, liść laurowy, goździki, imbir, pieprz, wanilia, tymianek, mięta a także mocna specyficzna musztarda.

Za narodowy napój jest uważana herbata podawana podawana z samowara z plasterkiem cytryny. Można słodzić ją konfiturami zamiast cukru. Podaje się ją w wysokich szklankach lub filiżankach. Kwas chlebowy to charakterystyczny napój tego regionu. Powstaje w wyniku fermentacji jęczmienia i żyta uzyskuje się kwas czyli słodki, lekko alkoholizowany napój pity zarówno przez dzieci jaki i dorosłych. Innym lubianym napojem jest kumys to odżywczy i leczniczy napój musujący produkowany z mleka kobylego, wielbłądziego lub krowiego. W Rosji jest bardzo duży wybór wód mineralnych, z których wiele ma unikalny zestaw minerałów. Pite są również soki owocowe a także kompoty np. Mors- napój żurawinowy. Popularne są piwa takie jak Żuglewskoje, Bałtika, Moskowskoje. Napoje alkoholowe w tym regionie są bardzo powszechne. Z win uznanie zdobyły szampańskie, rizlingi, portweiny i inne. Z wódek czystych Stolicznaja , Moskowskaja, Kubanskaja natomiast z gatunkowych Limonnaja, Piercowka. Rosja znana jest z napoju o nazwie Starka czyli mieszanki wódki czystej i brandy, porto, naparu z liści jabłoni i gruszy.

Do charakterystycznych potraw tego regionu należy wiele potraw, wymienię część z nich.

  • Bliny są zbliżone wyglądem do naleśników, przyrządzane z mąki gryczanej podaje się je ze śmietaną, kawiorem, łososiem lub śledziem.
  • Kulebiak czyli pieróg z ciasta drożdżowego z farszem z łososia, ryżu, jaja na twardo, i grzybów podawany jest w plastrach.
  • Pielmieni to oryginalna potrawa z Syberii, uszka nadziewane mięsem lub rybą podawane w zupie ze śmietaną, masłem, octem.
  • Pierożki to popularne paszteciki z różnym nadzieniem najczęściej mięsem z kapustą lub twarogiem.
  • Rossolnik jest podobny do naszej zupy ogórkowej, gotuje się go na rosole z pokrojonymi kwaszonymi ogórkami i plasterkami nerki cielęcej.
  • Ucha jest to zupa z kilku gatunków ryb.
  • Solanka to zupa o ostrym smaku, przyrządzana z mięsa lub ryby.
  • Boeuf strogonow przygotowywany z polędwicy wołowej pokrajanej w cienkie paski lekko podsmażone z cebulą, zaprawione śmietaną i ostrym sosem kabul.
  • Szaszłyki sporządzane z rożnych rodzajów mięs pokrajanych w plastry, pieczone na małych rożnach, plastry mięsa przekłada się cebulą, słoniną, wędzonym boczkiem.

Na deser w Rosji można zjeść np. czaczapari - pieczywo nadziewane serem mające różne kształty i wielkości, Watr uszki- drożdżówki z serem lub konfiturami oraz Wareniki ciasta owocowe z nadzieniem.