Stwórz własny blok czekoladowy

Blok czekoladowy, ze względu na swój wygląd nazywany potocznie salcesonem, to deser, który nie powstałby, gdyby nie kreatywność naszych babć i mam.

Blok czekoladowy, ze względu na swój wygląd nazywany potocznie salcesonem, to deser, który nie powstałby, gdyby nie kreatywność naszych babć i mam.

Blok czekoladowy to kultowy deser okresu PRL-u. Doskonale pamiętają go wszyscy ci, którzy marzyli o smaku tak trudno dostępnej wtedy czekolady. Blok, który osładzał czasy kryzysu, dziś został nieco zapomniany. I choć zdobycie tabliczki czekolady nie jest już żadnym wyzwaniem, a sklepowe półki wręcz uginają się od jej smaków, to warto pozwolić sobie na sentymentalny powrót do tradycyjnego deseru z kakao. Jak stworzyć blok czekoladowy jak za dawnych lat?

Blok czekoladowy – składniki na słodki „salceson"

Blok czekoladowy, ze względu na swój wygląd nazywany potocznie salcesonem, to deser, który nie powstałby, gdyby nie kreatywność naszych babć i mam. To właśnie one, na przekór sklepowym pustkom pragnęły dogodzić swoim bliskim, serwując im coś przyjemnie słodkiego. Tak narodziła się domowa czekolada w formie bloku, którą z entuzjazmem zajadały zarówno dzieci, jak i dorośli. Zgodnie z klasycznymi przepisami, blok czekoladowy powinien składać się z kakao, mleka w proszku, masła lub margaryny, cukru oraz pokruszonych herbatników.

Przepis na blok czekoladowy

Wiesz już, jakie podstawowe składniki muszą znaleźć się w czekoladowym deserze z czasów PRL-u. A jak zrobić blok czekoladowy, który odda klimat dawnych lat? To proste! Zacznij od dokładnego połączenia cukru, kakao, wody i masła zagotowanych razem w garnku. Tak przygotowaną masę ostudź do temperatury około 45 stopni. Gdy będzie lekko ciepła, dodaj do niej mleko w proszku i starannie wymieszaj. Unikaj mleka granulowanego, które pozostawi w masie nieatrakcyjne grudki. Na koniec dodaj pokruszone herbatniki. Tak przygotowaną masę możesz teraz przełożyć do foremki wyłożonej wcześniej folią spożywczą lub wysmarowaną tłuszczem. By blok czekoladowy porządnie zastygł, włóż go na 3-4 godziny do lodówki.

Stwórz swój własny blok czekoladowy

Lubisz kulinarne eksperymenty? Nie bój się dobierać składniki na Twój blok czekoladowy! To deser, który wyjątkowo dobrze smakuje i atrakcyjnie wygląda zarówno w klasycznej wersji, jak i w bardziej współczesnym wydaniu. Dobór dodatków zależy przede wszystkim od Twoich osobistych preferencji. Smakiem bloku czekoladowego możesz bawić się już na etapie dobierania ilości kakao. Im więcej go dodasz, tym ciemniejszy i bardziej intensywny w smaku będzie deser. Przewaga mleka w proszku sprawi, że blok będzie bardziej delikatny.

Jeśli chcesz, by Twój blok czekoladowy miał zwartą konsystencję – użyj masła, a jeśli bardziej miękki – margaryny. Oprócz pokruszonych ciastek, do bloku czekoladowego możesz dodać też ulubione orzechy włoskie lub laskowe, suszone owoce takie jak żurawina czy rodzynki lub ekstrakt waniliowy. Ciekawie smakować i wyglądać będzie też blok czekoladowy z wiórkami kokosowymi. Przygotowując oddzielnie dwie porcje masy z mniejszą i większą ilością kakao otrzymasz ciekawy wizualnie blok dwukolorowy. Jeśli jesteś na diecie wegańskiej, zamiast mleka krowiego użyj mleka sojowego, a zamiast masła – oleju kokosowego. Po wyjęciu bloku z lodówki, możesz dodatkowo udekorować go polewą z ulubionej czekolady. Najlepiej smakował będzie podawany z kubkiem gorącego mleka!

Tęsknisz za smakami dzieciństwa? Wiesz już, jak zrobić sycący blok czekoladowy, dzięki któremu wrócisz do nich na wyjątkowo słodką chwilę. Powodzenia!

Warto zajrzeć: serwis kulinarny W kuchni z Wedlem