Tarta Tatin - wywrotowa szarlotka

Tarta to jeden z najbardziej charakterystycznych dla kuchni francuskiej wypiek, składający się z kruchego, względnie drożdżowego lub francuskiego ciasta i owocowego nadzienia.

Tarta to jeden z najbardziej charakterystycznych dla kuchni francuskiej wypiek, składający się z kruchego, względnie drożdżowego lub francuskiego ciasta i owocowego nadzienia.
fot. HLPhoto/Shutterstock

Tarta to jeden z najbardziej charakterystycznych dla kuchni francuskiej wypiek, składający się z kruchego, względnie drożdżowego lub francuskiego ciasta i owocowego nadzienia. Przysmak pieczony jest w niskim naczyniu o falowanych brzegach, a jego wierzch ozdabia się owocami lub paskami ciasta. Wytrawną wersją słodkiej tarty jest "quiche", potrawa przygotowywana w oparciu o zalewane masą jajeczną mięsne, warzywne lub grzybowe nadzienie. Jednak najbardziej rozpowszechnioną i cenioną na świecie wersją z rodziny cieszących się ponad stuletnią historią tart jest Tarta Tatin. Powstała w 1898 roku w Lamotte – Beuvron, stworzona ręką... przypadku! A raczej – Pani Pomyłki, bo przy udziale niezwykle tamtego dnia roztargnionej Stephanie Tatin, właścicielki miejscowego hotelu i restauracji.

Pani Tatin, przygotowując jabłkowy deser, omyłkowo zamieniła kolejność układania warstw ciasta. W efekcie przeoczenia – do pieca trafiło ciasto "odwrócone", którego bazą, blatem były jabłka. Podany gościom hotelu eksperyment nie dość, że nie został przez nich wyśmiany, ale... zniknął z talerzy w okamgnieniu! Tak właśnie narodziła się najsłynniejsza, francuska szarlotka – Tarta Tatin. Na rozwój jej kariery, której konsekwencją była światowa ekspansja na zadowolone podniebienia konsumentów, wpływ miał Louis Vaudable, który postanowił niezwykły, omyłkowy przysmak wcielić do menu swojej sławnej restauracji. I tak – za sprawą prestiżu przybytku, podawana do góry nogami tarta jabłkowa trafiła pod strzechy domostw całej Europy. Mało czego! Od 1901 roku, miłośnicy Tarty Tatin prowadzą prężnie działające stowarzyszenie fanów deseru, promując wypiek i stojąc jednocześnie na straży oryginalnej receptury specjału. Dodatkowo, klub miłośników tej niezwykłej szarlotki organizuje co roku święto Tarty Tatin, w ramach którego prowadzone są prestiżowe targi i przyciągające tłumy degustacje. A wszystko, przez małe roztargnienie i pomyłkę, która wywróciła do góry nogami (dosłownie!) światowe cukiernictwo.

Cóż, zastanówmy się następnym razem chwilę, zanim w koszu na śmieci wyląduje placek z zakalcem lub przypalony sos czekoladowy. Być może, przez omyłkę także nam uda się stworzyć smakołyk, który pokocha cały świat.