Tradycyjna kuchnia wsi polskiej

Sztuka kulinarna dawnej wsi polskiej to nie tylko ciekawe potrawy i dania mogące stać się oryginalnym urozmaiceniem współczesnej diety.

Sztuka kulinarna dawnej wsi polskiej to nie tylko ciekawe potrawy i dania mogące stać się oryginalnym urozmaiceniem współczesnej diety.
fot. stockcreations/Shutterstock

Sztuka kulinarna dawnej wsi polskiej to nie tylko ciekawe potrawy i dania mogące stać się oryginalnym urozmaiceniem współczesnej diety. Kuchnia ta jest również ważnym elementem tradycji ludowej i dziedzictwa kulturalnego. Podobnie jak rękodzieło i rzemiosło ludowe, również tradycyjna kuchnia wiejska zasługuje na szczególną ochronę. Na szczęście moda na tradycyjne dania sprawiła, że zwiększyło się zainteresowanie regionalnymi smakołykami. Coraz modniejsze są regionalne karczmy i zajazdy, w których serwowane są tradycyjne jadła.

Polska może pochwalić się bogatą i różnorodną tradycją kulinarną. Każdy region może się pochwalić swymi własnymi, oryginalnymi produktami oraz przysmakami. Każdy region ma swą dietetyczną specyfikę. Jak zatem jada się w poszczególnych regionach Polski?
Małopolska kuchnia to przede wszystkim dania z mąki oraz kaszy. Znane są tu również zupy na mleku i jarzynach, a także potrawy sporządzane z ziemniaków. Jednym z częściej podawanych tu dań były różnego rodzaju pierogi. Na terenie Podhala obok dań typowo mącznych popularne były również dania z baraniny. Z dań najbardziej charakterystycznych dla Podhala warto wymienić takie  potrawy, jak placki, kwaśnica i prażuchy. Do dań bardzo często podawane były (jako dodatek) owcze sery: bryndz i oscypek.

Specyficzny charakter ma kuchnia śląska, która miała być nie tylko prosta i tania, ale przede wszystkim pożywna i dostarczająca wiele energii do ciężkiej pracy. Typowe dania na Śląsku to potrawy z mąki, mięs oraz kapusty. To przede wszystkim dania tłuste i wysokokaloryczne. Kuchnia śląska to m.in. tłuste zupy oraz tradycyjne rolady. W kuchni tej popularne są mięsa pieczone lub duszone, które podaje się z kluskami lub ziemniakami oraz z tłustymi sosami. W Wielkopolsce bardziej popularne są już warzywa. Na Warmii oraz Mazurach dieta bogata jest w ryby podawane zazwyczaj z ziemniakami.

Szczególnie oryginalna jest kuchnia kurpiowska. Tu do najpopularniejszych dań należą kapusta z kaszą i grzybami oraz fafernuchy, czyli kluski z mąki żytniej i buraków. O specyfice kuchni regionalnej decydują przede wszystkim składniki oraz stosowane przyprawy. Wiele z regionalnych dań ma swą własną, ciekawą historię, niektóre zarezerwowane są na wyjątkowe okazje. Niektóre nadal pojawiają się na talerzach w czasie tradycyjnych, rodzinnych posiłków, są jednak i takie, których skosztować można już tylko podczas wielkich festynów i imprez folklorystycznych.