Warzywa i zioła na zimę

Przełom lata i jesieni to najlepszy czas na przygotowanie warzyw i ziół tak, aby przetrwały kilka miesięcy i można było je wykorzystać zimą.

Przełom lata i jesieni to najlepszy czas na przygotowanie warzyw i ziół tak, aby przetrwały kilka miesięcy i można było je wykorzystać zimą.
fot. Leonid Shcheglov/Shutterstock

Przełom lata i jesieni to najlepszy czas na przygotowanie warzyw i ziół tak, aby przetrwały kilka miesięcy i można było je wykorzystać zimą.

Mrożenie warzyw

Do mrożenia nadają się jedynie zdrowe i dojrzałe warzywa, bez żadnych plam i oznak zepsucia. Trzeba je bardzo dokładnie oczyścić z piasku i brudu. Takie warzywa, jak: pomidory, ogórki, cukinia, kabaczek czy cebula nie wymagają blanszowania. Natomiast pozostałe warzywa należy blanszować dwie minuty we wrzątku, po czym osączyć i schłodzić zimną wodą, następnie zaś dokładnie osuszyć. Przygotowane i poporcjonowane warzywa wkładamy do woreczków do mrożenia i szczelnie zamykamy, np. klipsem. Dobrze jest woreczki podpisać, aby zimą nie było kłopotów z ustaleniem, jakie warzywa są zamrożone w danym woreczku. Tak przyrządzone porcje wkładamy do zamrażarki.

Suszenie warzyw

Dokładnie oczyszczone i osuszone warzywa należy cienko pokroić lub zetrzeć na tarce z grubymi oczkami. Następnie położyć na kratce w piekarniku lub na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Warzywa w piekarniku suszymy powoli, zaczynając od niskich temperatur. Warzywa korzeniowe suszymy początkowo w 65 stopniach, naciowe w 50 stopniach, a strączkowe w 45 stopniach. Dopiero po upływie około sześciu godzin zwiększamy temperaturę do 70 stopni. Aby dokładnie wysuszyć warzywa, powinny wystarczyć 24 godziny. Ususzone warzywa najlepiej przechowywać w papierowych torebkach.

Solenie warzyw

W ten sposób możemy przygotować mieszankę, która z powodzeniem zastąpi nam gotowe zestawy przyprawowe, typu Kucharek. Do solenia nadają się takie warzywa, jak: marchewka, pietruszka, seler, por, a także koperek i natka pietruszki. Oczywiście wszystkie warzywa powinny być idealnie oczyszczone z brudu i osuszone. Marchewkę, pietruszkę i seler najlepiej zetrzeć na tarce o dużych oczkach, por pokroić na talarki, a koperek i natkę posiekać. Wszystkie składniki mieszamy w misce, a potem przesypujemy do słoików i przesypujemy warstwą soli. Delikatnie ubijamy warstwę i zamykamy słoiki. Solone warzywa przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu.

Suszenie ziół

Jeżeli mamy zioła w ogródku, to najlepiej zebrać je w słoneczny dzień, kiedy obeschnie już rosa. Jeżeli kupujemy zioła, to trzeba wybierać te, które mają najbardziej intensywny zapach i barwę. Oczywiście myjemy je bardzo dokładnie, otrząsamy z wody i rozkładamy cienką warstwą na papierze. Zioła możemy suszyć, np. w ogrodzie, w miejscu przewiewnym i zadaszonym. W przypadku braku ogródka lub niesprzyjających warunków atmosferycznych (zimno i padający deszcz), zioła suszymy w domu, w temperaturze pokojowej około 5 – 7 dni. Ususzone, przechowujemy w płóciennych lub papierowych woreczkach albo w ciemnych, szklanych pojemnikach. Najlepiej, gdy suszymy całe zioła, wtedy nie tracą swoich właściwości.

Mrożenie ziół

Przygotowanie wygląda analogicznie, jak w przypadku suszenia. Mrozimy w małych pojemniczkach lub w woreczkach do mrożenia, posiekane lub w całości.

Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie mrożonych, suszonych lub solonych warzyw i ziół. Zimą nasza rodzina i my sami to docenimy.