Wykwintne, pyszne i kolorowe, czyli sałatki na grilla z owocami morza

Owoce morza najlepiej kupić w dniu, kiedy planuje się zrobić grillową ucztę. Jeżeli konieczne są wcześniejsze zakupy, najlepiej zdecydować się na mrożonki.

Owoce morza najlepiej kupić w dniu, kiedy planuje się zrobić grillową ucztę. Jeżeli konieczne są wcześniejsze zakupy, najlepiej zdecydować się na mrożonki.

Owoce morza najlepiej kupić w dniu, kiedy planuje się zrobić grillową ucztę. Jeżeli konieczne są wcześniejsze zakupy, najlepiej zdecydować się na mrożonki. Niektóre owoce morza wymagają oczyszczenia i doprawienia (np. kalmary), innych zaś nawet nie trzeba marynować (np. homara).

Sałatki z grillowaną kałamarnicą

Wybornie smakują sałatki na grilla z kałamarnicą. Kałamarnicę najlepiej zamarynować kilka godzin przed grillowaniem. Świetnym sposobem na marynatę jest połączenie przyprawy do złotego kurczaka Knorr z kurkumą. Kałamarnica bardzo dobrze będzie komponowała się z rukolą i owocami: truskawkami i mango.

Sałatki z grillowanymi krewetkami

Aby rozmrozić krewetki, wystarczy polać wrzątkiem. Marynata idealna do obranych krewetek to połączenie oliwy z czosnkiem. Smak krewetek doskonale dopełni rukola, kiełki słonecznika, pomidorki cherry i awokado. Owoce morza dobrze jest podawać z sosem na bazie majonezu, ketchupu, tabasco i soku z cytryny. Krewetki bez skorupek zapewnią ciekawe doznania kulinarne, jeśli zostaną połączone z łososiem, szalotką i pomidorami koktajlowymi. Nieobrane krewetki można od razu wrzucić na ruszt i grillować do momentu, aż kolor pancerza zmieni się na pomarańczowy.

Sałatki z grillowanymi kalmarami

Kalmara należy naciąć od wewnętrznej strony i naciętą stroną ułożyć na grillu – grilluje się go tylko z jednej strony. Później wystarczy pokroić go na małe kawałki, skropić sosem z oliwy, soku z cytryny, czosnku, soli i pieprzu. Sałata i ugotowana fasola jaś uzupełnią smak kalmarów.

Sałatka z sandaczem i krabami

Kolejną egzotyczną propozycją jest połączenie krabów z sandaczem, pomidorami, selerem naciowym, ostrą papryką, szalotką, kolendrą i czosnkiem. Krab wymaga oczyszczenia – odcina się oczy, aparat gębowy, ogon i skrzela oraz zdejmuje skorupkę. Mięso zawija się w pergamin i kładzie na ruszcie.

Grillowany homar

Przed położeniem homara na ruszcie należy usunąć biegnącą pod nim czarną żyłę oraz odłamać szczypce. Homar nie wymaga doprawiania ani marynowania. Mięso powinno się grillować od dołu nie dłużej niż minutę, a następnie przekręcić na drugą stronę i grillować jeszcze przez 9 minut. Grillowany homar dobrze komponuje się z sałatą, fasolką szparagową i natką pietruszki. Sałatkę można skropić sokiem z cytryny.