Zalety hiszpańskiej kuchni

Do najbardziej znanych hiszpańskich potraw należą paella oraz tortilla. Dania kuchni hiszpańskiej są stosunkowo proste i zdrowe. Jakie są najbardziej typowe cechy tej kuchni?

Do najbardziej znanych hiszpańskich potraw należą paella oraz tortilla. Dania kuchni hiszpańskiej są stosunkowo proste i zdrowe. Jakie są najbardziej typowe cechy tej kuchni?
fot. oxyzay/Shutterstock

Kuchnia hiszpańska jest bogata i różnorodna, mieszają się w niej różne tradycje kulinarne. Każdy z regionów Hiszpanii ma swoje własne przysmaki, oparte na produktach najczęściej występujących w ich okolicy. Do najbardziej znanych hiszpańskich potraw należą paella oraz tortilla. Dania kuchni hiszpańskiej są stosunkowo proste i zdrowe. Jakie są najbardziej typowe cechy tej kuchni?

Popularnością w diecie hiszpańskiej cieszą się oliwki oraz tłoczona z nich oliwa. Często oliwki są zjadane jako przekąska przed daniem głównym. Najpopularniejsze i najmniej kaloryczne są oliwki zielone oraz czarne. Równie popularnym dodatkiem do dań kuchni hiszpańskiej jest wino. Popularne jest wino deserowe z Andaluzji, chętnie stosuje się również białe wino pochodzące z dorzecza Duero. Wino skutecznie chroni mieszkańców Hiszpanii przed chorobą wieńcową i pite z umiarem może być korzystne dla zdrowia. Ułatwia ono również przyswajanie żelaza przez organizm, w przeciwieństwie do kawy, która ten proces znacznie utrudnia. Podstawowymi składnikami wielu potraw hiszpańskich są pomidory, ostrygi, szpinak, cebula oraz nasiona zbóż. Wśród mięs za najważniejsze w Hiszpanii uważana jest dziczyzna. To dobre źródło białka oraz witamin z grupy B. Ważną rolę w kuchni hiszpańskiej odgrywają warzywa. Popularne SA pomidory oraz warzywa strączkowe: soczewica i ciecierzyca. Wśród przypraw najchętniej stosowanych na Półwyspie Iberyjskim ważne miejsce zajmują orientalny szafran, goździki, pieprz oraz papryka.

Jakie są najpopularniejsze dania kuchni hiszpańskiej?

Przede wszystkim paella, która pochodzi z Walencji. W klasycznej postaci jest to ryż z mięsem, najczęściej z dziczyzną, jednak spotkać można wiele jej odmian (m.in. z owocami morza). Tortille to omlety z dodatkiem papryki, to których podaje się jeszcze odpowiednie nadzienie. Podawana bywa również z sosami. Kuchnia hiszpańska jest zdrowa i smaczna. Choć obecnych jest w niej sporo tłuszczów, dzięki stosowanym do dań dodatkom Hiszpanie nie mają problemów z nadwagą czy wysokim poziomem cholesterolu. Bogata w białko i jednocześnie niskokaloryczna - to najbardziej cenione na świecie cechy hiszpańskiego menu.