Zalety picia kawy

Filiżanka dobrej kawy w trakcie dnia to idealny sposób na przyjemność i relaks.

Filiżanka dobrej kawy w trakcie dnia to idealny sposób na przyjemność i relaks.
fot. newfreehanded/Shutterstock

Często mówi się, że wypłukuje z organizmu cenne składniki takie jak wapń czy magnez, że może podrażniać żołądek, zaburzać sen, a nawet uzależniać. Przy tym całym napływie negatywnych informacji wiele osób rezygnuje z picia kawy. Tymczasem napój ten, pity w rozsądnych ilościach, ma także cały szereg korzystnych właściwości, o których niestety nie mówi się już tak powszechnie.

Pyszna i aromatyczna kawa znana jest przede wszystkim z tego, że poprawia koncentrację oraz pomaga zwalczyć oznaki zmęczenia czy senności. Dlatego chętnie sięgamy po nią w pracy, w trakcie nauki czy długiej podróży. Pobudzające działanie to najbardziej znana zaleta picia kawy, jednak poza nią napój ten ma jeszcze kilka innych, cennych właściwości.

Po kawę warto sięgnąć jeśli dopada nas ból głowy. Zamiast faszerować się chemicznymi proszkami i tabletkami, lepiej najpierw wypróbować działanie tego aromatycznego płynu. Tym bardziej, że kofeina często wykorzystywana jest jako składnik preparatów przeciwbólowych. Kawa w szczególności pomaga uśmierzyć bóle o charakterze migrenowym.

Badania pokazują także, że kawa może zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre typy chorób nowotworowych. Jedną z takich chorób jest nowotwór wątroby, a to dzięki kwasowi chlorogenowemu, który zawarty jest w tym napoju.

Od kilku lat prowadzone są również badania wpływu picia kawy na ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Dotychczasowe wyniki pokazują, że regularne picie tego płynu pomaga zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

Niewątpliwie kawa pomaga również poprawić nastrój, w szczególności jeśli połączona jest z czymś słodkim. Dlatego w chwilach gorszego humoru czy samopoczucia warto sięgnąć po kubek z pięknie pachnącym napojem. Dodatkową jego zaletą jest to, że pomaga on również obniżyć ryzyko zachorowania na depresję.

Chociaż w ostatnim czasie w mediach często negatywnie mówi się o kawie np. w kontekście nie wypijania wystarczającej ilości wody i zastępowania jej właśnie kawą czy też w kontekście coraz częstszego uzależnienia od kofeiny, to jednak nie sposób nie docenić jej licznych zalet. Picie tego płynu może bowiem korzystnie wpływać zarówno na nasze zdrowie jak i samopoczucie. Wszystko jest kwestią rozsądku i umiaru. A poza tym - filiżanka dobrej kawy w trakcie dnia to idealny sposób na przyjemność i relaks.