Zalety wietnamskiej kuchni

Orientalna kuchnia wietnamska jest coraz lepiej znana mieszkańcom Zachodu, to druga obok chińskiej kuchnia azjatycka, z której chętnie korzystają Europejczycy.

Orientalna kuchnia wietnamska jest coraz lepiej znana mieszkańcom Zachodu, to druga obok chińskiej kuchnia azjatycka, z której chętnie korzystają Europejczycy.
fot. pixabay.com

Aromatyczna i orientalna kuchnia wietnamska jest coraz lepiej znana mieszkańcom Zachodu. To druga obok chińskiej kuchnia azjatycka, z której dorobku chętnie korzystają Europejczycy. Zaletą wietnamskiej kuchni jest to, że przynosi ona wiele korzyści dla zdrowia. Zioła i dobrze dobrane składniki pozwalają cieszyć się smakiem oraz zdrowiem.

W kuchni wietnamskiej często wykorzystywane są warzywa oraz ryż. Czasami zamiast ryżu pojawia się makaron. Zarówno ryż, jak i makaron podawane są z mięsem oraz warzywami. Częstym dodatkiem do dań w kuchni wietnamskiej są owoce morza. Z mięs w Wietnamie największą popularnością cieszy się dziczyzna. Często w menu Wietnamczyków pojawiają się egzotyczne owoce: kokosy, mango oraz liczi. Często to właśnie owoce podawane są jako deser. Owoce są również wykorzystywane jako dodatek do sałatek owocowych podawanych z sokiem z cytryny.

Ważną rolę w kuchni wietnamskiej pełnią aromatyczne i zdrowe zioła oraz przyprawy. Ostre przyprawy mają właściwości bakteriobójcze, zaś większość ziół ułatwia trawienie. W praktycznie każdej potrawie wietnamskiej pojawia się czosnek. Drugim ważnym dodatkiem jest imbir – przyprawa o wielu właściwościach leczniczych. Inne popularne przyprawy to kurkuma, anyż i cynamon. Ważnym dodatkiem do wielu potraw kuchni wietnamskiej są sosy. Najsłynniejszy jest sos sojowy, który powstaje ze sfermentowanych ziaren soi. Innym popularnym w kuchni wietnamskiej sosem jest sos rybny. Popularne w kuchni wietnamskiej dodatki do wielu dań to trwała cytrynowa oraz tamaryndowiec. Do przyprawiania pieczywa, ryżu, mięs oraz ciast Wietnamczycy wykorzystują również ziarno sezamowe o słodkawym, lekko orzechowym smaku.

Największą zaletą wietnamskiej kuchni jest to, że do większości dań wykorzystywane są produkty pochodzenia zwierzęcego.

Kuchnia wietnamska przyprawy i zioła nakazuje dodawać również do herbaty. Herbata to najczęściej spotykany w kuchni wietnamskiej napój, który podany z cynamonem lub imbirem zyskuje niezwykły sam i korzystnie wpływa na zdrowie. Dużą popularnością cieszy się zielona herbata, do której dodatkiem może być cukier palmowy.