Zasady zdrowego żywienia

Żeby zdrowo się odżywiać trzeba się dostosować do kilku bardzo ważnych zaleceń. Najważniejszą zasadą jest regularność posiłków.

Żeby zdrowo się odżywiać trzeba się dostosować do kilku bardzo ważnych zaleceń. Najważniejszą zasadą jest regularność posiłków.
fot. TijanaM/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Żeby zdrowo się odżywiać trzeba się dostosować do kilku bardzo ważnych zaleceń. Najważniejszą zasadą jest regularność posiłków. Wypadałoby spożywać dziennie od czterech do pięciu posiłków, bez jedzenia między posiłkami.  Super by było, gdyby każdego dnia udawało się jadać o tej samej porze, bo wtedy organizm pracuje o wiele lepiej. Jeżeli wychodzisz z założenia, że zjesz dwa razy na dzień bardzo dużą ilość posiłku, a przez resztę dnia będzie się głodzić, to nie jest dobry pomysł. Wtedy organizm ma rozregulowany metabolizm, co w większości przypadków kończy się efektem jo-jo.

Drugą zasadą jest picie płynów. Powinno się to odbywać przed posiłkiem lub dwie godziny po nim. Picie w czasie posiłków może doprowadzać do zaparć, wzdęć czy też powstawania gazów. Na początek, żeby się pozbyć nawyku picia w trakcie jedzenia, wystarczy przepłukiwać w trakcie posiłku usta. Bez płynów zmieścimy mniej posiłku, a co za tym idzie dostarczymy organizmowi mniej kalorii.

Kolejną zasadą, która może wydać się dość śmieszną, jest dokładne gryzienie i przeżywanie pokarmu. Jeżeli lepiej strawimy pokarm w jamie ustnej, tym łatwiejsza będzie praca sokom żołądkowym i szybciej pokarmu zostaną strawione. Czwartą zasadą jest spożywanie produktów z niskim indeksem glikemicznym. Nim mniejszy indeks, tym powolniejszy przyrost poziomu cukru.  Takie produkty nie sprzyjają powstawaniu nadwagi. Przetwarzane produkty żywnościowe podwyższają indeks glikemiczny.

Trzeba unikać również dużej ilości cholesterolu, który zwiększa krzepliwość krwi. Spożycie tłuszczy powinno być jak najmniejsze, gdyż duże ilości bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Duża zawartość tłuszczy znajduje się w wędlinach, lodach, ciastach, kremach czy chipsach. Najlepiej więc jest spożywać produkty nieprzetworzone, które zawierają naturalne witaminy. Świeże warzywa i owoce są najlepszym źródłem witamin. Nieprzetwarzane owoce i warzywa powinny być dodatkiem do każdego posiłku.

Warto ograniczać spożywanie żywności z dodatkami sztucznych barwników i konserwantów, które są dodawane już od kilkunastu lat. Niektóre wycofano, niektóre są uważane za rakotwórcze, a inne zaś działają alergicznie. Więc trzeba uważać, żeby nie użyć czegoś co zaszkodzi naszemu zdrowiu. Ważne jest również, żeby nie jeść już posiłku dwie godziny przed pójściem spać. Ponieważ trawiony posiłek może nie dać zasnąć. Warto ograniczyć spożywanie masła i margaryny, ponieważ są to produkty zwierzęce otrzymywane ze śmietany z mleka krowiego. Zawiera aż 82 procent tłuszczu.