Zdrowa dieta

Atakowani zewsząd poradnikami, artykułami oraz programami telewizyjnymi dotyczącymi zdrowego odżywiania często docieramy do takiego momentu, w którym zastanawiamy się czy zdrowa dieta to nie jest pust

Atakowani zewsząd poradnikami, artykułami oraz programami telewizyjnymi dotyczącymi zdrowego odżywiania często docieramy do takiego momentu, w którym zastanawiamy się czy zdrowa dieta to nie jest pust
fot. Africa Studio/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Atakowani zewsząd poradnikami, artykułami oraz programami telewizyjnymi dotyczącymi zdrowego odżywiania często docieramy do takiego momentu, w którym zastanawiamy się czy zdrowa dieta to nie jest pusty frazes. Wielu z nas pewnie nie raz zawiodło się na tak zwanych dietach cud, które to miały zmienić nasz wygląd oraz samopoczucie w niewiarygodnie krótkim czasie. Niestety prawda jest taka, że żadne preparaty ani krótkotrwałe diety nie przywrócą nam zdrowia ot tak. Tak jak długo zaniedbywaliśmy nasz organizm i puszczaliśmy mimo uszy jego sygnały, że coś jest nie tak tak długo teraz będziemy musieli nadrabiać straty.

Jednak niech nas nie przestraszy ta wizja, często malująca się jako niewiarygodna katorga, nie do przejścia dla zwykłego śmiertelnika. Pamiętajmy, że chodzi nam o odzyskanie naszego cennego zdrowia, którego niestety nie można zakupić w aptece, a należy o nie dbać każdego dnia. Tak więc jeśli poczuliśmy się na tyle dojrzali, aby wziąć zdrowie we własne ręce przypomnijmy sobie jak naprawdę o to zdrowie należy dbać.

Pierwszy etap edukacji zdrowotnej każdy z nas ma już za sobą. W każdej rodzinie funkcjonują jakieś nawyki żywieniowe i te nawyki wynosimy z domu jako dorośli ludzie i często przyjmujemy za nasze własne. Jest to niejako podstawa naszego żywieniowego światopoglądu. Jednakże jako istoty wyposażone we własny mechanizm postrzegania świata z czasem do tej podstawy dokładamy swoje racje. Tak oto właśnie powstaje hybryda, która niestety często z prawidłowych danych może okazać się bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia. Z braku wiedzy jesteśmy w stanie uwierzyć w absurdalne wyniki badań, mające dowieść o szkodliwości danego produkty, bądź jego zbawiennym działaniu. O ich absurdalności dowodzą kolejne badania obalające poprzednie i tak może być w nieskończoność, gdyż nauka rozwija się nieustannie.

Jak więc nie dać się zwariować tym naukowym i pseudonaukowym wynurzeniom? Okazuje się to nadzwyczajnie proste. Musimy zrozumieć, że nasz organizm niczym maszyna funkcjonuje prawidłowo wtedy, kiedy dajemy mu to czego naprawdę potrzebuje. Jak do auta zamiast paliwa wlejemy koktajlu bananowego to chyba nie pojedzie prawda? Tak więc jak serwujemy naszemu organizmowi codziennie pokaźną dawkę śmieci to w końcu i on odmawia posłuszeństwa. Co to są śmieci? Dzisiejszy wieloaspektowy rozwój na różnych płaszczyznach życia ma niemały wpływa na nasze odżywianie. Rozwój technologii i inne czynniki powodują, iż na naszych stołach ląduje przetworzona żywność, często pozbawiona swoich najlepszych właściwości. Tak więc masło okazuje się nie być masłem, a w wędlinie mięsa z lupą szukać. Niestety pewnych rzeczy nie przeskoczymy jednak możemy oszczędzić sobie wielu niepotrzebnych bubli wrzucanych codziennie do naszego żołądka. Niewątpliwym jest, że wszelkiego rodzaju słodycze, batoniki, cukierki to nie są pozycje, które powinny się znajdować w naszym codziennym jadłospisie. Zapominamy również o fast foodach nafaszerowanych wątpliwej jakości żywnością. Naszą podstawą żywienia więc niech będzie to co nam matka natura tak hojnie stworzyła. Tak więc warzywa, owoce, mięso - wszystko to najlepiej ze znanych źródeł. Na dokładkę pełnoziarniste pieczywo, makarony i kasze. Do picia świeże soki i na przykład - zielona herbata. Stosując się do tych jakże banalnych wskazówek po niedługim czasie nasz organizm sam da nam znać, że miewa się dobrze.