Zdrowe gotowanie - parowar i kombiwar

Parowar jest urządzeniem służącym do gotowania na parze. Kombiwar jest urządzeniem kuchennym służącym do smażenia potraw przy pomocy obiegu gorącego powietrza.

Parowar jest urządzeniem służącym do gotowania na parze. Kombiwar jest urządzeniem kuchennym służącym do smażenia potraw przy pomocy obiegu gorącego powietrza.
fot. kazoka/Shutterstock

Parowar

Jeżeli chcesz w sposób łatwy przygotować posiłek, który jest jednocześnie smaczny, zdrowy i nie pochłonie całego twojego wolnego czasu na gotowanie, zwróć swoją uwagę w kierunku parowaru. Parowar jest urządzeniem służącym do gotowania na parze. Niewątpliwą jego zaletą jest fakt, że produkty, które w nim przygotujesz zachowają cenne witaminy i sole mineralne, a gotowanie odbędzie się zupełnie automatycznie bez konieczności pilnowania kipiącej wody bądź palącego się na patelni mięsa. Co ważne, potrawy z parowaru są pozbawione zbędnego, dodatkowego tłuszczu i soli, zapewne tak chętnie stosowanej przez ciebie podczas tradycyjnego smażenia i gotowania. Dodatkowym atutem parowaru jest możliwość gotowania jednocześnie kilku potraw bez wzajemnego przenikania się smaków i zapachów. Stosując nakładane na siebie, piętrowe misy będziesz w stanie przygotować jednocześnie ryż, mięso i warzywa, a każda z potraw zachowa swój zapach i smak. Jedyne co musisz zrobić to ułożyć potrawy w misach w myśl zasady, że najdłużej gotujące się produkty umieszczasz najniżej, zalać zbiorniczek wodą, włączyć urządzenie i zaczekać od 20 do 40 minut w zależności od ilości włożonych produktów. Następnie pozostaje już tylko cieszyć się wyjątkowym smakiem.

Kombiwar

Osoby lubiące potrawy smażone i jednocześnie ceniące sobie zdrowy tryb życia zazwyczaj nie mogą pozbyć się poczucia winy, że smażona potrawa przesiąka tłuszczem, jest kaloryczna i niezdrowa. Dla osób takich nieodzownym urządzeniem w kuchni wydaje się być kombiwar. Kombiwar jest urządzeniem kuchennym służącym do smażenia potraw przy pomocy obiegu gorącego powietrza. Zbudowane jest z ciężkiej, żaroodpornej misy szklanej, metalowego pierścienia służącego do zwiększenia kubatury urządzenia przy przygotowaniu wyjątkowo dużych potraw oraz pokrywy, w której zamontowany jest minutnik, pokrętło do nastawy temperatury i element grzejny. Elementem grzejnym w kombiwarze jest z reguły grzałka lub promiennik podczerwieni. Bez względu na źródło ciepła przygotowanie potrawy odbywa się zawsze w ten sam sposób. Ciepło wytwarzane przez grzałkę jest rozprowadzane z dużą szybkością wewnątrz misy szklanej, w której umieszcza się potrawę na stalowym ruszcie. Dobierając odpowiednio czas przygotowania potrawy oraz temperaturę można usmażyć produkty jako chrupiące bądź krwiste, w zależności od upodobań. Czasem warto wlać na dno misy odrobinę wody, unikniemy wtedy ryzyka, że potrawa będzie zbyt twarda. Smażone w ten sposób potrawy smakują wyśmienicie, zwłaszcza po dodaniu przypraw i pozostają wyjątkowo dietetyczne, gdyż nadmiar tłuszczu jest w trakcie smażenia wytapiany. Przygotowywać w ten sposób można także szaszłyki, popcorn, grzanki, pizzę oraz ciasta. Granicą pozostaje jedynie wyobraźnia. Zaletą kombiwaru, działającego na zasadzie obiegu powietrza, jest brak konieczności obracania potraw w czasie smażenia, jednak przy większych porcjach warto mięso odwrócić w połowie pieczenia, a dodatkowo aby przyspieszyć proces i uczynić smażenie bardziej równomiernym, nakłuć metalowymi szpilkami do szaszłyków. Przygotowywane w kombiwarze potrawy nie mają również tendencji do przenikania się zapachów. Utrzymanie urządzenia w czystości także jest bardzo proste, wystarczy odrobinę płynu do mycia naczyń. Niektóre urządzenie posiadają także specjalny program czyszczący. Jeżeli ktoś zatem ceni sobie dobry smak, zdrowe odżywianie i łatwość przygotowania potraw, powinien zaopatrzyć się w kombiwar.