Zdrowe odżywianie - Zasady zdrowego żywienia

Sformułowanie w jednoznaczny sposób zasad zdrowego odżywiania jest praktycznie niemożliwe. Istnieją jednak pewne uniwersalne zalecenia, które ciężko jest podważyć i do nich warto się stosować.

Sformułowanie w jednoznaczny sposób zasad zdrowego odżywiania jest praktycznie niemożliwe. Istnieją jednak pewne uniwersalne zalecenia, które ciężko jest podważyć i do nich warto się stosować.
fot. Africa Studio/Shutterstock

W ciągu ostatnich kilku lat widoczny jest wyraźny wzrost zainteresowanie tematem zdrowego odżywiania. We wszystkich mediach znaleźć można wiele informacji na ten temat. Niestety w natłoku tych informacji łatwo jest się pogubić. Jedne teorie przeczą drugim, co jakiś czas trafiamy na doniesienia że produkty uważane od lat za zdrowe, jednak zdrowe nie są, lub na odwrót. Ponadto nie wiadomo komu wierzyć, w grę wchodzą ogromne pieniądze i interes wielkich koncernów, producentów, sprzedawców żywności. Jak więc w tym wszystkim się odnaleźć?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek, nie wolno wierzyć bezkrytycznie we wszystkie rewelacje jakie uda nam się przeczytać czy usłyszeć. Warto być dociekliwym i na dany temat poszukać informacji w różnych źródłach, uwzględnić zarówno argumenty za jak również przeciw. Dobrym zwyczajem jest też zachowanie umiaru, przesadne stosowanie się do jednej zasady zdrowego żywienia może okazać się złym pomysłem, ponieważ nigdy nie mamy gwarancji, że ta zasada jest słuszna, tym bardziej, że każdy człowiek jest inny i inne są jego potrzeby, predyspozycje i reakcje organizmu.

Strach przed tłuszczem i liczenie kalorii

Niepokojącym zjawiskiem jest upraszczanie kwestii zdrowego odżywiania do unikania tłuszczu i liczenia kalorii. Owszem w czasach, gdy otyłość staje się niemalże plagą ma to sens, jednak jest to tylko wierzchołek góry lodowej w tej niezwykle szerokiej dziedzinie. W szczególności oglądając w telewizji programy dotyczące zdrowia, odżywania, diety odnieść można wrażenie że cała filozofia sprowadza się do niemal całkowitej eliminacji tłuszczu z diety oraz ciągłego liczenia kalorii. Po pierwsze zdrowe odżywanie jest o wiele bardziej skomplikowane, po drugie tłuszcz jest potrzebny, kwestia tylko jaki i w jakich ilościach, a o tym już nie wszyscy wspominają. Również niska kaloryczność naszego jedzenia niekoniecznie musi być głównym kryterium zdrowego odżywania. Należy pamiętać, że gdy ograniczymy tłuszcz i zdecydujemy się na niskokaloryczną nie zwracając uwagi na inne aspekty zasad zdrowego żywienia to niekoniecznie idziemy w dobrym kierunku.

Zasady zdrowego żywienia

Sformułowanie w jednoznaczny sposób zasad zdrowego odżywiania, w kontekście istnienia tak wielu sprzecznych teorii w tej dziedzinie jest praktycznie niemożliwe. Istnieją jednak pewne uniwersalne zalecenia, które ciężko jest podważyć i do nich warto się stosować. Zaliczyć do nich można między innymi następujące zasady zdrowego żywienia:

  • unikanie chemii w postaci konserwantów, aromatów i innych sztucznych dodatków
  • ograniczenie ilości spożywanej soli i cukru
  • odrzucenie tzw. śmieciowego jedzenia (słodycze, słodkie napoje, chipsy itd...)
  • zachowanie umiaru z używkami
  • jedzenie głównie nieprzetworzonej żywności

To oczywiście tylko kilka ogólników, które wymagają rozwinięcia i dokładnego omówienia. Zasady te jednak są w zasadzie niepodważalne, w przeciwieństwie do dziesiątek innych teorii, które mają przeciwników oraz zwolenników i ciężko jest jednoznacznie stwierdzić gdzie jest prawda. Przykładów takich tematów jest wiele i każdy z nich to osobne, skomplikowane i złożone zagadnienie. Dobrym przykładem jest kwestia spożycia mleka, obok gorących zwolenników mleka i jego przetworów jako źródła zdrowia jest też wielu przeciwników, których uważają że spożywanie mleka krowiego jest dla człowieka wręcz szkodliwe. Kontrowersje budzi temat łączenia składników w posiłkach szczególnie łączenia białka i węglowodanów - tu również istnieje spór zwolenników i przeciwników tej teorii. Inne kwestie które nie są oczywiste to indeks glikemiczny, równowaga kwasowo-zasadowa, ilość wypijanych płynów, spożycie mięsa, diety zgodne z grupą krwi i wiele, wiele innych. Każdy z tych tematów trzeba zgłębiać z osobna uwzględniając własną indywidualność i pamiętając o zachowaniu dystansu i zdrowego rozsądku.