Zdrowy hamburger - Pomysły na pyszną kanapkę

Troska o zdrowie i wymogi, jakie stawia przed nami każda racjonalna dieta sprawiają, że dania takie jak hamburgery, hot-dogi oraz frytki są usuwane z naszego menu definitywnie.

Troska o zdrowie i wymogi, jakie stawia przed nami każda racjonalna dieta sprawiają, że dania takie jak hamburgery, hot-dogi oraz frytki są usuwane z naszego menu definitywnie.
fot. Denis Tabler/Shutterstock

To co na dzień dzisiejszy obserwuje się w Stanach Zjednoczonych jest wręcz niesamowitym zjawiskiem. Okazuje się mianowicie, że jeżeli chodzi o kuchnie to na niektórych ulicach większych miast jesteśmy w stanie znaleźć praktycznie wszystkie smaki świata. Wiąże się to oczywiście z tym, że na jednej ulicy można znaleźć knajpki lub też bary, które oferują nam nie tylko jedzenia ale również napoje danego kraju. Nikogo już na dzień dzisiejszy nie dziwi, że w Stanach Zjednoczonych obok siebie można znaleźć kuchnie chińską, japońską, tajską, turecką czy jakąkolwiek inną. W większych miastach USA takich jak na przykład Nowy Jork człowiek po prostu wchodzi w magię zapachów i smaków potraw, z którymi normalnie na co dzień nigdy nie mógłby się zetknąć. Ważne przy tym jest, że potrawy te wcale nie są drogie dlatego też praktycznie każda osoba, która znajdzie się w tym mieście może wybrać odpowiednie dla siebie specjały. Warto więc zwiedzić Stany Zjednoczone a przede wszystkim zakosztować specjałów jakie znaleźć można na określonych ulicach.

Zdrowy hamburger?

Troska o zdrowie i wymogi, jakie stawia przed nami każda racjonalna dieta sprawiają, że dania takie jak hamburgery, hot-dogi oraz frytki są usuwane z naszego menu definitywnie. Jeśli jednak ciężko nam się uporać z brakiem tego typu jedzenia, możemy spróbować przyrządzić tego typu dania samodzielnie dbają jednocześnie o to, by były i smaczne, i zdrowe.

Czy hamburger może być zdrowy?

Brzmi to jak absurd, jednak cała filozofia polega na odpowiednim przygotowaniu takiej przekąski i doborze odpowiednich składników. Zrobienie zdrowego hamburgera wcale nie jest trudne. Tradycyjna bułka do hamburgerów oraz porcja mięsa, z sałatą, pomidorem i ogórkiem może stać się zdrową przekąską, jeśli produkty będą świeże, zaś mięso usmażone w niewielkiej ilości tłuszczu. Zamiast tuczącego sosu, które jest zazwyczaj dodawany do hamburgerów, wystarczy wybrać zwykłą musztardę. Dobrym dodatkiem do takiego hamburgera jest porcja sałatki ze świeżej sałaty, z czerwoną kapustą, zieloną papryką oraz pomidorami. Sałatkę taką można polać sosem sałatkowym, rezygnując jednak z dodawanego do niego zazwyczaj tłuszczu.

Pomysły na pyszną kanapkę

Pyszne i pomysłowe kanapki mogą być miłym dodatkiem do codziennego menu. Zjadane w przerwie w pracy lub na kolację nie muszą być nudnym posiłkiem składającym się z chleba, masła i plasterka wędliny. Pomysłów na przygotowanie ciekawej kanapki jest wiele. O czym warto pamiętać podczas szykowania takiej przekąski?

Kanapka powinna być sycąca i zdrowa jednocześnie, dlatego ważny jest wybór odpowiednich składników. Nie można przesadzać z niektórymi składnikami, gdyż wówczas kanapka zmieni się w prawdziwą bombę kaloryczną. Zbyt duża ilość indyka lub tuńczyka na chlebie oraz dodatek majonezu to najczęściej popełniane błędy.

Składników, które można dodać do kanapki jest wiele, jednak należy zachować odpowiednie proporcje. Specjaliści radzą pilnowania wagi dodatków i nie przekraczania wielkości powyżej 55 gram. Można wybierać z wielu produktów. Zalecana jest m.in. szynka gotowana, peklowana wołowina oraz chuda pieczeń wołowa. Dobrym dodatkiem do kanapek są również sery i warzywa. Sałata i pomidor są najczęściej stosowane jako dodatek do kanapki, jednak ich asortyment można poszerzyć o warzywa z grilla lub liście szpinaku. Na kanapce znajdzie się również miejsce dla pokrojonego w cienkie plastry jabłka.