Ziemniaki - fakty i mity

Ziemniaki, są stale obecne w naszej kuchni. Choć wydaje się nam, że wiemy o nich wszystko, nadal krąży na ich temat wiele fałszywych opinii.

Ziemniaki, są stale obecne w naszej kuchni. Choć wydaje się nam, że wiemy o nich wszystko, nadal krąży na ich temat wiele fałszywych opinii.
fot. rangizzz/Shutterstock

Choć w każdym regionie mają inną nazwę, cieszą się od lat ogromną popularnością. Są jednym z najczęściej stosowanych dodatków do wielu potraw, można z nich sporządzić również oryginalne zapiekanki. Ziemniaki, bo o nich mowa, są stale obecne w naszej kuchni. Choć wydaje się nam, że wiemy o nich wszystko, nadal krąży na ich temat wiele fałszywych opinii.

Ziemniaki są tuczące

I tak wielu z nas uważa, że ziemniaki są tuczące. Nieprawda. Ziemniaki same w sobie są dietetyczne, jednak to nasze działania czynią z nich kaloryczne bomby. Najgorsze, co można zrobić z ziemiakami, to przerobić je na smażone w głębokim tłuszczu frytki. Smażone, polewane masłem faktycznie nie są zbyt dietetyczne. Jednak ugotowane i podane bez tłuszczu są daniem sycącym i niskokalorycznym. Zawierają sporo błonnika. Ponieważ skutecznie hamują głód, spożywanie ziemniaków zaleca się osobom stosującym kuracje odchudzające. Zawierają one również witaminy z grupy B oraz cenną witaminę C. Ze względu na zawartość magnezu ich jedzenie może być pożyteczne dla zestresowanych i zmęczonych codziennymi obowiązkami osób.

Gotowanie ziemniaków

Wiele mitów krąży również wokół tematu związanego z gotowaniem ziemniaków. Najlepsze i najzdrowsze są te z ogniska, jednak i te odpowiednio ugotowane mogą zachować większość swych wartości odżywczych. Warto jednak pamiętać, by obierać je cienko i to najlepiej tuż przed gotowaniem. Wielu z nas wrzuca obrane ziemniaki do osolonej wody i dopiero wtedy stawia na piec. To kolejny błąd. Ziemniaki należy solić dopiero pod koniec gotowania, tak by sól nie przeniknęła zbyt głęboko. W czasie gotowania ziemniaki zbyt szybko wchłaniają sól, a ta z kolei niekorzystnie wpływa na ciśnienie.

Kupowanie ziemniaków

Również w czasie kupowania ziemniaków popełniamy sporo błędów. Nie powinno zjadać się kiełkujących lub zielonych ziemniaków, a to z powodu zawartej w nich solaniny. Solanina to nic innego, jak związek toksyczny, który często staje się przyczyną zatruć pokarmowych.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat ziemniaków? Przede wszystkim to, że są one zdrowe i mają lecznicze działanie. Zawarty w nich błonnik pomaga przy zaparciach oraz kłopotach z trawieniem. Ziemniaki to również świetny sposób na kaca, a to ze względu na zawartość potasu.