Zupa z marchwi i ziemniaków

Ciekawą zupą, rewelacyjną na chłodniejsze dni, jest wyjątkowo pożywna zupa z marchwi oraz ziemniaków, którą można podać wraz z grzankami i smażonymi pieczarkami.

Ciekawą zupą, rewelacyjną na chłodniejsze dni, jest wyjątkowo pożywna zupa z marchwi oraz ziemniaków, którą można podać wraz z grzankami i smażonymi pieczarkami.
fot. stockcreations/Shutterstock

Zupa nie musi być wyłącznie pożywna. Może być również smaczna, ciekawa i oryginalnie podana. Ciekawą zupą, rewelacyjną na chłodniejsze dni, jest wyjątkowo pożywna zupa z marchwi oraz ziemniaków, którą można podać wraz z grzankami i smażonymi pieczarkami.

Składniki, które są potrzebne do przygotowania takiej zupy to:

  • ziemniaki pokrojone w grube plastry,
  • marchew (2 sztuki), również pokrojona w grube plastry,
  • seler
  • 700 ml rosołu wołowego
  • 15 g masła
  • drobno posiekana cebula
  • przyprawy: sól, pieprz, majeranek
  • chleb (do sporządzenia grzanek) oraz 50 g pieczarek.

Ziemniaki i warzywa, wszystkie pokrojone uprzednio w grube plastry, należy zalać przygotowanym już wcześniej rosołem i doprowadzić do wrzenia. Następnie warzywa należy gotować na małym ogniu przez około 45 minut. Gdy warzywa będą już rozgotowane, należy je zmiksować. Do powstałego w ten sposób kremu należy dodać podsmażoną cebulę oraz przyprawy. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i gotować przez 5-10 minut. W tym czasie można przygotować dodatek do zupy, czyli grzanki i smażone pieczarki. Chleb pokrojony w kostkę należy smażyć do czasu, gdy uzyska on złocisty kolor. Pokrojone pieczarki należy przez kilka minut smażyć na maśle. Po nalaniu zupy na talarze, na gęstą potrawę należy położyć odrobinę grzanek i pieczarek. Dzięki temu zupa lepiej się prezentuje.

Marchew - zdrowe warzywo w naszej diecie

Marchew znana była jako warzywo wyjątkowo korzystne dla zdrowia już w naturalnej, ludowej medycynie ludów żyjących na terenie Ameryki. Marchew była tam stosowana przede wszystkim jako lek dla nerwowych oraz astmatyków, chętnie wykorzystywano ją również do leczenia chorób skóry. Dziś wiadomo, że już jedna marchew zjadana każdego dnia może skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka płuc. Z tego względu marchew jest szczególnie zalecanym dodatkiem do codziennej diety palaczy lub tych, którzy kiedyś palili. Im dodatkowa ochrona płuc z pewnością się przyda. Antyrakowe właściwości ma w szczególności marchew gotowana. Należy pamiętać, że zjadanie marchwi nie jest jednoznaczne z możliwością dalszego bezkarnego palenia papierosów. Dodatkowo marchew pozwala walczyć z zaparciami oraz skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Takie działanie ma przede wszystkim surowa marchew. Marchew bardzo dobrze wpływa również na jelito grube i może chronić je przed wieloma schorzeniami. Warto dodać, że marchew jest dobrym środkiem przeciwbiegunkowym, chętnie stosowanym w przypadku takich dolegliwości występujących u dzieci.