Zupy w kuchni chińskiej

Większość chińskich zup jest sporządzana na czystym rosole, który ma oryginalny, typowy dla chińskich zup smak. Rosół taki przyrządza się na wywarze z kurczaka i wieprzowiny.

Większość chińskich zup jest sporządzana na czystym rosole, który ma oryginalny, typowy dla chińskich zup smak. Rosół taki przyrządza się na wywarze z kurczaka i wieprzowiny.
fot. Yulia Davidovich/Shutterstock

Kuchnia chińska wyróżnia się nie tylko oryginalnym smakiem i niezwykłym aromatem, ale także dość specyficznym (przynajmniej dla nas) podejściem do niektórych dań. Zupa, która u nas podawana jest jako pierwsze danie (szczególnie przed daniem mięsnym) w Chinach traktowana jest na równi z innymi składnikami posiłku. Często zupy podawane są tam dopiero pod koniec posiłku, zdarza się także, że zupa jest tym daniem, które kończy ów posiłek.

Zupy chińskie są pożywne, jednak nie są ani zawiesiste, ani zbyt ciężkie. Ich głównym przeznaczeniem jest uzupełnienie dania z ryżem w roli głównej, często służy także jako przerywnik między daniami o różnym smaku. W takim przypadku podawane są zupy o neutralnym smaku.

Większość chińskich zup jest sporządzana na czystym rosole, który ma oryginalny, typowy dla chińskich zup smak. Rosół taki przyrządza się na wywarze z kurczaka i wieprzowiny, doprawia się go solą oraz imbirem. Taki rosół jest "bazą" służącą do sporządzania innych zup, tak chętnie jadanych w Chinach. Popularnymi zupami w chińskiej kuchni są zupy z dodatkiem kurczaka. Kurczakowi w zupie mogą towarzyszyć różne warzywa, m.in bambus lub fasolka. Popularną chińską zupą jest zupa ostro - kwaśna z krewetkami oraz zupa z rzeżuchy. W zupie mogą pojawiać się również ryby. Znana jest zatem w chińskiej kuchni zupa z pulpecikami rybnymi oraz zupa z karpia.